Bahçeli

BAHÇELİ İSMİ

Niğde İli, Bor İlçesine bağlı olan Bahçeli Kasabası’nın eski adı Dıragun dur. Yakın geçmişte ise, kasaba  ve çevre sakinlerinin bağ ve bahçelerinin oldukça fazla olması nedeniyle  Bağçalı adını almıştır.Zaman içinde bu isim çevrilerek  Bahçeli olarak telaffuz edilmeye başlanmıştır.

Bahçeli Tarihi

Çok eski yerleşim yeri olduğu Köşk mevkiindeki höyük kazılarından anlaşılmaktadır. Geçmişi yaklaşık M.Ö 5600 yıllarına dayanmaktadır.

Coğrafi Yapısı

Bahçeli Kasabası başlangıçta Kergah (Saray) ve Dragun olarak iki kısma ayrılmıştır. 1954 yılında Belediye statüsü kazanan kasabada 3 adet mahalle oluşturulmuştur. Bunların isimleri de Cumhuriyet, Saray ve Zafer olarak konmuştur. 1985 yılında Kasabaya yaklaşık 4,5 Km. uzaklıkta bir şeker fabrikası tesis edilmesi ile birlikte, bu alan da mahalle statüsü kazanmış ve ismide Şeker Mahallesi olmuştur.
Kasabamız, doğusunda Karamahmutlu Köyü, güneyinde Havuzlu Köyü, batısında Kemerhisar, kuzeybatısında Bor ve kuzeyinde Kaynarca Köyü bulunan genellikle düz olan bir araziye kurulmuştur.

Bahçelinin Nüfusu

Kasabamızın nüfusu, Adres Kayıt Sisteminin son verilerine göre 2439 olarak açıklanmıştır. Ancak, evlilik, ticaret, eğitim ve iş nedenleriyle geçici veya kalıcı olarak başka şehirlerde ikamet eden insanlarımızın yaz aylarında dönüş yapmaları nedeniyle bu rakam en az 3-4 kat artmaktadır.

 

Ulaşım Durumu

Kasabamız Kayseri-Adana karayolu üzerinde bulunup, Adana ve Mersin İllerine 190 Km., Ankara’ya 330 Km., Kayseri’ye 130 Km., Aksaraya 100 Km., Nevşehir’e 107 Km. mesafededir. Niğde Merkeze 15 Km., Bor İlçesine ise 7,5 Km. uzaklığındadır.

Scroll to Top
Scroll to Top